poniedziałek, 17 czerwca 2013

Uwaga! Utwardzony tłuszcz roślinny.

Na ten składnik wielu produktów spożywczych zwróciłam uwagę już dawno. Do tej pory wytrzeszczam oczy, gdy odkrywam go na etykietach pozornie zdrowych artykułów. Ostatnio, o zgrozo, znalazłam go w składzie herbatników dla niemowląt! Ręce mi opadły.

Czym jest utwardzony tłuszcz roślinny?
W skrócie jest to olej roślinny przetworzony do postaci utwardzonej. Nie od dziś wiadomo, że oleje roślinne same w sobie mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Natomiast ich utwardzenie, inaczej uwodornienie, zamienia je na bardzo niezdrowe tłuszcze trans wywołujące poważne choroby układu krążenia, a także otyłość, miażdżycę, cukrzycę, raka jelita grubego, raka piersi oraz spadek odporności. A związane jest to z faktem, iż utwardzony tłuszcz roślinny znacząco podwyższa poziom "złego" cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi oraz zaburza poziom "dobrego" cholesterolu HDL.

Utwardzone tłuszcze roślinne są praktycznym składnikiem wielu produktów spożywczych, bo są tanie, trwałe, łatwe do przechowywania i rozpuszczają się dopiero w bardzo wysokiej temperaturze. Z tego powodu producenci żywności lubią ten składnik wrzucać do swych artykułów. Dlatego też chipsy wydają się suche, nietłuste i smacznie chrupiące, mimo, iż nafaszerowane są tłuszczem. Warto zwrócić uwagę na wyroby cukiernicze, w których tłuszcze trans zajmują wysoką pozycję w składzie. Twarde margaryny do wypieku ciast lepiej omijać szerokim łukiem.
Podobnie sprawa ma się z kostkami rosołowymi. Tych wynalazków warto unikać również z powodu zawartych w nich wzmacniaczy smaku, sztucznych barwników i ogromnej ilości soli. I oczywiście nie ulegać nęcącym zapachem, lecz tłustym fast foodom.

Lepiej przeczytać co producent napisał (czasem drobnym maczkiem) i nie kupować kolejnego niezdrowego dziadostwa. Szczególnie kupując jedzenie dla maluchów.


5 komentarzy:

 1. madry post, takich "ulepszaczy" jest wszedzie

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlatego używam wyłącznie masła i oleju. Słodyczy zawierające tłuszcze trans nie kupuje w ogóle.

  OdpowiedzUsuń
 3. staram się tego unikać jak ognia! sama nie stosuje, a etykiety czytam :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. No niestety wszędzie go pełno bo tani :/

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapraszam na mojego bloga, gdzie znajdziecie listę produktów z tłuszczem utwardzonym
  http://00raq00.blogspot.com/2013/07/czarna-lista-produktow-zawierajacych.html

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas:)
Zapraszam ponownie;)